WordPress werkt snel. Je hebt een CMS binnen dagen draaien. Voor veel bedrijfswebsites is dat precies wat je nodig hebt: contentbeheer, een blog, en een paar formulieren.
Maatwerk heeft vaak een hogere startprijs. Maar het betaalt zich terug als je processen automatiseert, performance strikt regelt of unieke processen hebt. Dit artikel helpt je kiezen: wanneer is WordPress goedkoper en wanneer is maatwerk op termijn gunstiger.
Kort kader: wanneer je welke keuze serieus neemt
- Kies WordPress wanneer je content centraal staat, je snel live moet en je niet veel unieke backend-logica hebt.
- Kies maatwerk als je eigen workflows, complexe integraties, of strikte performance- en beveiligingseisen hebt.
Kostenfactoren: niet alleen de startprijs telt
Bij keuzes gaat het vaak mis: men kijkt alleen naar de ontwikkelkosten. Onderhoud, hosting, beveiliging en schaalbaarheid tellen door. Hieronder een overzicht met indicatieve ranges. Alle bedragen zijn grove schattingen en hangen af van scope en leverancier.
Initiële ontwikkeling
- WordPress (indicatie)
- €1.500 — €10.000
- Maatwerk (indicatie)
- €8.000 — €50.000+
- Wanneer doorslaggevend?
- Snel live willen zijn, standaard templates vs unieke UI/backend
Maandelijkse hosting
- WordPress (indicatie)
- €10 — €100
- Maatwerk (indicatie)
- €50 — €500+
- Wanneer doorslaggevend?
- Traffic, serverconfiguratie en operationele complexiteit
Onderhoud & updates
- WordPress (indicatie)
- €50 — €300/maand
- Maatwerk (indicatie)
- €200 — €1.000+/maand
- Wanneer doorslaggevend?
- Frequentie van wijzigingen en technische schuld
Integraties (API)
- WordPress (indicatie)
- €500 — €5.000 per integratie
- Maatwerk (indicatie)
- €1.000 — €15.000 per integratie
- Wanneer doorslaggevend?
- Aantal en complexiteit van systemen
Security & compliance
- WordPress (indicatie)
- Basisplugins, backups
- Maatwerk (indicatie)
- Op maat gemaakte security
- Wanneer doorslaggevend?
- Als je data gevoelig is of strikte compliance vereist
| Factor | WordPress (indicatie) | Maatwerk (indicatie) | Wanneer doorslaggevend? |
|---|---|---|---|
| Initiële ontwikkeling | €1.500 — €10.000 | €8.000 — €50.000+ | Snel live willen zijn, standaard templates vs unieke UI/backend |
| Maandelijkse hosting | €10 — €100 | €50 — €500+ | Traffic, serverconfiguratie en operationele complexiteit |
| Onderhoud & updates | €50 — €300/maand | €200 — €1.000+/maand | Frequentie van wijzigingen en technische schuld |
| Integraties (API) | €500 — €5.000 per integratie | €1.000 — €15.000 per integratie | Aantal en complexiteit van systemen |
| Security & compliance | Basisplugins, backups | Op maat gemaakte security | Als je data gevoelig is of strikte compliance vereist |
Kleine kanttekening: een goedkoop WordPress-template plus veel plugins kan snel duur uitpakken in onderhoud en security. Zie ook de richtlijnen voor WordPress-hardening en backups op de officiële documentatie: https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/hardening/ en https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/backup/.
Prestaties en SEO: waar het vaak fout gaat
Performance en SEO zijn niet automatisch afgevinkt omdat je WordPress gebruikt. Core Web Vitals zijn voorbeelden van meetpunten waar zowel WordPress als maatwerk op beoordeeld worden. Richt je op LCP, INP en CLS; die beïnvloeden conversies direct. Lees meer over Core Web Vitals: https://web.dev/articles/vitals.
Praktisch:
- Als je veel afbeeldingen, video of dynamische content hebt, denk dan vooraf na over beeldoptimalisatie en caching.
- Voor hoge load (honderdduizenden bezoekers per maand) is maatwerk of een geavanceerde hostingsetup vaak goedkoper op lange termijn.
Beveiliging en compliance
WordPress is populair. Dat maakt het ook een doelwit. Met goede hardening, wachtwoordbeleid en backups red je het vaak prima. Maar als je betalingsgegevens, medische data of persoonlijke dossiers beheert, is het verstandig om maatwerk-architectuur met strikte isolatie en logging te overwegen.
Gebruik de officiële security-richtlijnen als checklist: https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/hardening/.
Functionele complexiteit en integratiebehoefte
Vragen die duidelijkheid geven:
- Heb je unieke backendregels of workflows?
- Moet het systeem realtime communiceren met ERP, CRM of PIM?
- Zijn er complexe autorisatielevels of berekeningen?
Als je één van bovenstaande met ja beantwoordt, kan maatwerk goedkoper zijn op termijn. Een WordPress-site met 10 aangepaste plugins is lastig te updaten. De updatekosten stapelen zich.
Tijd tot live en iteraties
WordPress wint op snelheid: een eenvoudige site staat in dagen. Maatwerk kost meer voorbereiding. Maar: voor product-markt-fit en snelle iteratie kan maatwerk modular worden opgezet, zodat je eerste release kleiner blijft en je later uitbreidt.
Checklist: hoe kies je praktisch
- Bepaal je belangrijkste doel (leadgen, e-commerce, interne tooling).
- Inventariseer unieke processen of integraties.
- Schat bezoekersvolume en piekbelastingen in (per maand en per uur).
- Maak een lijst van must-have features en nice-to-have features.
- Vergelijk TTM (time-to-market) vs. TCO (total cost of ownership) over 3 jaar.
- Vraag offertes inclusief onderhoud en hosting. Vergelijk niet alleen de ontwikkelkosten.
Aanpak en migratie
Als je kiest voor WordPress maar later wilt schalen naar maatwerk, ontwerp dan een ontsluitbare data- en contentlaag. Gebruik REST- of GraphQL-API's zodat content later migratievriendelijk is. Als je begint met maatwerk maar nog niet alle features nodig hebt, lever dan een MVP-first aanpak: minimale kern, later uitbreiden.
Meer technische richtlijnen over SEO vind je in de SEO Starter Guide: https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide. Die helpt bij structuur, metadata en indexeerbaarheid.
Praktische voorbeelden (kort)
- WordPress is prima voor brochure-sites, blogs, lokale bedrijven en eenvoudige webshops met standaardbetalingen.
- Maatwerk verdient zich vaak terug bij portals, platforms met complexe rechten, of als je zwaar personaliseert en veel backendlogica hebt.
Conclusie en beslisboom
- Kies WordPress als je snel live wilt, content centraal staat en je weinig unieke backend-logica hebt.
- Kies maatwerk als je veel integraties, strikte performance-eisen of unieke processen hebt.
Als je twijfelt: begin met een korte scopingsessie. Een senior-led team helpt die keuzes vaak in één dag helder te krijgen, inclusief richtprijs en roadmap. Als je wilt praten over maatwerk-oplossingen of een nieuwe website, kijk op onze pagina over maatwerk-software of vraag een website laten maken.
Voor een vrijblijvende technische bespreking kun je contact opnemen via /contact.
Bronnen
Alle cijfers en richtlijnen in dit artikel zijn te controleren via onderstaande bronnen.
- SEO Starter Guide — Google Search Central
- Hardening WordPress — WordPress.org
- Core Web Vitals — web.dev (Google)
Zelf een project in gedachten?
Vertel kort wat je wilt bouwen. Je krijgt binnen één werkdag een eerlijke inschatting van scope, prijs en doorlooptijd.
Vraag een offerte aanDiensten die hierbij horen
Lees verder op de pagina die bij dit onderwerp past.
Meer lezen
Andere artikelen die hierbij aansluiten.
