Je staat voor de keuze: WordPress of een headless CMS. Beide opties zijn volwassen, maar ze bedienen verschillende behoeftes. In dit artikel vergelijk ik de belangrijkste voor- en nadelen. Ik geef concrete kostenranges, bespreek redactiegemak en wat dit betekent voor SEO en performance.
Ik schrijf vanuit ervaringen met maatwerkprojecten: soms is WordPress sneller en goedkoper. Soms is headless verstandiger bij veel kanalen en sterke performance-eisen. Er is geen universeel antwoord. Wel een kort stappenplan en checklist om de juiste keuze te maken.
Wanneer kies je WordPress?
WordPress is een goede keuze als je voornamelijk een website of blog nodig hebt met sterke redactionele workflows en beperkte engineeringcapaciteit.
- Voordelen
- Snelle start: thema's en plugins verkorten ontwikkeltijd.
- Bekende editor (Gutenberg) en veel freelancende redacteurs.
- Uitgebreide plugin-ecosysteem voor SEO, formulieren en e-commerce.
- Lage instapkosten: simpel brochure- of blogproject kan vanaf enkele honderden euro's, beheerd door een host.
- Nadelen
- Performance en schaalbaarheid vragen aandacht; zonder optimalisatie wordt het traag.
- Beveiliging vereist regelmatige updates en hardening.
- Complexe frontends en multi-channel publicatie zijn minder elegant.
Praktisch: wil je een contentmarketing-site, corporate site of blog die redacteurs zelf beheren zonder veel dev-uren, dan is WordPress vaak logisch. Volg de richtlijnen voor beveiliging en backups zoals op de officiële documentatie van WordPress staat: https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/hardening/ en https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/backup/.
Wanneer kies je een headless CMS?
Headless CMS betekent: content via API naar een aparte frontend. Dat kan een statische site generator of een moderne frontend met server-side rendering zijn.
- Voordelen
- Frontend-vrijheid: je kiest framework en optimaliseert voor performance.
- Schaalbaar en vaak snellere paginasnelheid door statische of geïsoleerde rendering.
- Makkelijk multi-channel (web, app, kiosks) met één contentbron.
- Minder attack surface voor de public-facing site (CMS staat los).
- Nadelen
- Hogere initiële kosten: ontwikkeluren voor API, preview, en integraties.
- Redactionele preview en WYSIWYG kunnen lastiger zijn; soms extra engineering voor goede workflow.
- Meer DevOps-werk bij deployments en content-infrastructuur.
Headless past als je veel kanalen hebt, complexe integraties nodig zijn of als Core Web Vitals echt kritisch zijn. Zie de Core Web Vitals-verklaring voor welke metrics belangrijk zijn: https://web.dev/articles/vitals.
Kosten (indicatieve ranges)
Let op: dit zijn indicaties. Elk project wijkt af.
Kleine site / brochure
- WordPress (bouw + basishosting)
- 800–5.000 EUR
- Headless (bouw + hosting)
- 2.500–8.000 EUR
Mid-size site / contentplatform
- WordPress (bouw + basishosting)
- 4.000–15.000 EUR
- Headless (bouw + hosting)
- 10.000–35.000 EUR
Complex / enterprise
- WordPress (bouw + basishosting)
- 15.000–60.000+ EUR
- Headless (bouw + hosting)
- 30.000–150.000+ EUR
| Scenario | WordPress (bouw + basishosting) | Headless (bouw + hosting) |
|---|---|---|
| Kleine site / brochure | 800–5.000 EUR | 2.500–8.000 EUR |
| Mid-size site / contentplatform | 4.000–15.000 EUR | 10.000–35.000 EUR |
| Complex / enterprise | 15.000–60.000+ EUR | 30.000–150.000+ EUR |
Uitleg: WordPress is goedkoper voor simpele sites dankzij thema's en plugins. Headless kost meer initieel vanwege frontend engineering en preview API's. Hostingkosten kunnen vergelijkbaar zijn, maar bij headless betaal je vaak voor CDN- en build-time resources.
SEO en performance: wat verandert?
SEO-voorwaarden blijven hetzelfde: indexeerbare content, goede metadata en mobiele toegankelijkheid. Google vermeldt praktische SEO-principes in de SEO Starter Guide: https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide.
Belangrijke aandachtspunten:
- Renderen: zorg dat content server-side renderbaar is of pre-rendered, zodat zoekmachines de content snel vinden.
- Core Web Vitals: LCP, INP en CLS hebben impact op rankings en gebruikerservaring. Meet en verbeter volgens de richtlijnen op https://web.dev/articles/vitals.
- Mobile-first: Google indexeert mobile-first; je mobiele weergave moet compleet zijn (zie https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/mobile/mobile-sites-mobile-first-indexing).
Praktisch advies:
- Voor WordPress: gebruik caching, een goede host, en minimaliseer plugins die renderblokkeren.
- Voor headless: kies SSR of statische generatie (SSG) en serveer via een CDN. Bouw een preview-flow zodat redacteurs zien wat er live komt.
Redactiegemak en workflows
Redacteuren willen een voorspelbare WYSIWYG, previews en eenvoudige media-upload. Met WordPress krijg je dat direct. Bij headless moet je dit vaak zelf bouwen of inzetten via commerciële headless CMS-en met redactionele UI.
Overweeg:
- Hoeveel contenttypes heb je? Eenvoudig: WordPress. Zwaar gestructureerd: headless is vaak beter.
- Heb je een marketingteam zonder dev-ondersteuning? Dan blijft WordPress vriendelijker.
- Heb je meerdere kanalen (apps, kiosks)? Headless geeft consistente distributie.
Security en onderhoud
Beveiliging vergt bij beide opties aandacht. WordPress vereist patching van core, thema's en plugins; volg best practices in de WordPress-handleiding voor hardening: https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/hardening/.
Headless reduceert het risico op de frontend, maar de CMS-backend en API moeten goed worden beheerd (auth, rate limits, logging). Backups en restore-procedures blijven essentieel, zie ook: https://developer.wordpress.org/advanced-administration/security/backup/.
Checklist: kies je oplossing
- Doel en kanalen: enkel website of meerdere platforms?
- Redactionele workflow: hoeveel non-tech editors en welke previews zijn nodig?
- Performance-eisen: moeten Core Web Vitals top zijn?
- Integraties: koppelingen met CRM, e-commerce of andere systemen?
- Budget en tijd: hoe snel moet het live en welk initiële budget is beschikbaar?
- Onderhoud: wie doet updates en monitoring na oplevering?
- Als je veel kanalen en hoge performance nodig hebt -> headless.
- Als je snel wilt starten met een klein budget en veel eigen beheer -> WordPress.
Concrete implementatietips
- WordPress
- Gebruik managed hosting en automatische backups (indicatie 10–50 EUR p/m afhankelijk van service).
- Beperk plugins; kies goed onderhouden extensies.
- Zet caching en CDN in, optimaliseer afbeeldingen.
- Headless
- Kies SSR/SSG (Next.js, Nuxt) voor SEO en snelle LCP.
- Gebruik een CDN en build-pipeline; plan preview-API's.
- Denk aan authenticatie en throttling voor de API.
Heb je maatwerk nodig voor workflows of een web-app die content gebruikt? We bouwen dit als senior-led team via maatwerk-software en voor complexe frontends maken we ook web-apps via web-app-laten-maken.
Als afsluiting: de keuze is praktisch, geen dogma. Begin met het doel, niet met de technologie. Wil je een korte vrijblijvende inschatting? Vraag een prijsopgave via /quote.
Bronnen
Alle cijfers en richtlijnen in dit artikel zijn te controleren via onderstaande bronnen.
- SEO Starter Guide — Google Search Central
- Core Web Vitals (web.dev) — web.dev (Google)
- Hardening WordPress — WordPress.org
- WordPress backups — WordPress.org
- Mobile-first indexing — Google Search Central
Zelf een project in gedachten?
Vertel kort wat je wilt bouwen. Je krijgt binnen één werkdag een eerlijke inschatting van scope, prijs en doorlooptijd.
Vraag een offerte aanDiensten die hierbij horen
Lees verder op de pagina die bij dit onderwerp past.
Meer lezen
Andere artikelen die hierbij aansluiten.

